A fokozatszerzési eljárás
A hallgatói jogviszony az abszolutóriummal (180 kredit megszerzése) a képzési idő végén – a felvételtől számított 36 hónap – de legkésőbb a felvételtől számított 72 hónappal megszűnik.
KÖVETELMÉNYEK a fokozatszerzés indításához
A fokozatszerzési eljárás menete:
A doktorandusz hallgatói jogviszonyának megszűnése után legkésőbb két éven belül benyújtja fokozatszerzési kérelmét. A fokozatszerzési eljárás iránti kérelem benyújtási határideje: az őszi félévben szeptember 15., a tavaszi félévben február 15. A kérelmet a fokozatszerzési eljárás jelentkezési lapján a szükséges mellékletekkel kell benyújtani.
Az értekezést vagy a kérelemmel együtt vagy a kérelem elfogadását követő két éven belül kell benyújtani.
Az egyik nyelv ismeretét igazoló dokumentum a kérelemmel együtt, a másik nyelv ismeretét igazoló dokumentum legkésőbb az értekezéssel egyidejűleg benyújtandó.
A Doktori Iskola Tanácsa elfogadja vagy elutasítja a kérelmet (titkos szavazással). Az eljárást a benyújtástól számított két éven belül meg kell szüntetni, ha a kérelmező nem tesz eleget a feltételeknek.
Elutasítás esetén ugyanazon tudományszakon legalább két év múlva lehet új kérelmet benyújtani.
A DIT meghatározza a szigorlati tárgyakat és a szigorlat időpontját, felkéri a bírálóbizottság (elnök, titkár, két hivatalos bíráló és további két tag, az egyik bíráló és a bizottság egy tagja külső tag) tagjait és a szigorlati bizottság (elnöke belső egyetemi tanár, legalább három tagú, harmada külső) tagjait.
A szigorlatot a kérelem benyújtásától számított legfeljebb két éven belül lehet letenni. Védés csak a szigorlat után következhet.
A két bíráló a befogadástól számított első szorgalmi időszakra eső két hónapon belül írásos bírálatot készít és nyilatkozik, javasolja-e az értekezés nyilvános védésének kitűzését. Ha egyik bíráló nem javasolja, a DIT felkér egy harmadik bírálót. Két elutasító bírálat esetén egy év elteltével új értekezés nyújtható be.
Két támogató bírálat esetén a javaslatok beérkezésétől számított két hónapon belül az értekezést nyilvános vitára kell bocsátani.
A nyilvános vita során minden vendéglátással kapcsolatos költség a jelöltet terheli.
Sikertelen védés esetén új eljárás leghamarabb a sikertelen védéstől számított két év elteltével, ugyanazon doktori témában legfeljebb egy alkalommal kezdeményezhető.
Az értekezés tartalmi és formai követelményei:
A Doktori Iskola szabályzatának módosítása folyamatban van, a módosított szabályzatban részletesen ismertetésre kerülnek a disszertáció formai és tartalmi követelményei. A jelenleg érvényben lévő követelmények az Iskola/Szabályzatok/RGDI menüpont alaptt olvasható.